top of page

Wybory Prezesa PZPN 2025

  • Zdjęcie autora: Piotr Nawrot
    Piotr Nawrot
  • 6 dni temu
  • 3 minut(y) czytania

Kadencja obecnego Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej zmierza ku końcowi. Dużymi krokami zbliżają się zatem wybory nowego Prezesa. Dowiedz się, jak wyglądają wybory Prezesa PZPN i kto może nim zostać.

 

Kiedy odbędą się wybory prezesa PZPN w 2025 roku?

Takie wybory odbędą się już 30 czerwca 2025 roku. Wybory powtarzane są co 4 lata, a szczegóły dotyczące procedury związanej z wyborami reguluje Statut Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Jak przebiegają wybory Prezesa PZPN?

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że Prezes Zarządu wybierany jest przez Walne Zgromadzenie Delegatów PZPN, czyli najwyższą władzę Polskiego Związku Piłki Nożnej.  Na potrzeby wyborów WZD przybiera charakter Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów PZPN.

 

Zgromadzenie składa się ze 118 delegatów, którzy reprezentują członków PZPN w następujący sposób:

  • Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej = 60 delegatów;

  • Stowarzyszone Kluby Ekstraklasy i Pierwszej Ligi = 50 delegatów;

  • Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej = 3 delegatów;

  • Stowarzyszenie Sędziów Piłki Nożnej w Polsce = 1 delegat;

  • Piłka nożna kobiet = 2 delegatów reprezentujących wszystkie kluby uczestniczące w rozgrywkach piłki nożnej kobiet w Polsce;

  • Futsal = 2 delegatów, którzy reprezentują wszystkie kluby uczestniczące w rozgrywkach 5-osobowych drużyn w Polsce.


Kto może kandydować w wyborach Prezesa PZPN?

Kandydatem na Prezesa PZPN może być zarówno delegat na Walne Zgromadzenie Delegatów PZPN, jak i inna osoba posiadająca obywatelstwo polskie, zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i działająca w strukturach PZPN, wojewódzkich związków piłki nożnej, ligi zawodowej lub klubów piłkarskich.


Warto znać jednak te trzy elementy, które dyskwalifikują kandydata:

  1. prawomocne skazanie za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne ścigane z oskarżenia publicznego;

  2. bycie posłem na Sejm RP, posłem do Parlamentu Europejskiego, senatorem RP;

  3. pełnienie funkcji ministra, wojewody, marszałka województwa, względnie sekretarza lub podsekretarza stanu.


Kandydata na Prezesa PZPN spełniającego powyższe kryteria należy zgłosić najpóźniej 30 dni przed terminem wyborczego Walnego Zgromadzenia Delegatów przez minimum 15 członków PZPN spośród wojewódzkich związków piłki nożnej oraz klubów dwóch najwyższych klas rozgrywkowych. Każdy uprawniony podmiot nie może jednak zgłosić więcej niż 2 kandydatów. Tak zgłoszone kandydatury podlegają weryfikacji pod kątem wymogów formalnych oraz opublikowaniu w formie listy.


Głosowanie oraz wybór Prezesa PZPN

Zatwierdzeni kandydaci mogą zaprezentować swój program i wystąpić przed delegatami.


Następnie dochodzi do tajnego głosowania, w którym każdy delegat ma jeden głos. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał bezwzględnej większości głosów, dochodzi do drugiego głosowania, w którym udział bierze dwóch kandydatów z największą ilością głosów. W drugim i ewentualnie następnym głosowaniu wystarczająca jest większość głosów.


Kadencja Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej nie może być dłuższa niż 4 lata, a funkcję tę można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje.


Kandydat wybrany na Prezesa PZPN musi, w terminie 30 dni od dnia objęcia funkcji, zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, zbyć akcje lub udziały, wystąpić ze spółki osobowej prawa handlowego, czy też rozwiązać umowę bądź zrezygnować z poszczególnych funkcji szczegółowo określonych w Statucie PZPN.


Odwołanie i zawieszenie Prezesa PZPN

W trakcie trwania kadencji Prezes PZPN może ustąpić z pełnienia funkcji lub zostać z niej odwołany (względnie zawieszony) przez Walne Zgromadzenie Delegatów. Odwołanie może mieć charakter obligatoryjny lub fakultatywny.


Obligatoryjnie odwołanie 

Następuje w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego.


Odwołanie jest fakultatywne

Następuje w pozostałych przypadkach. Może wystąpić na przykład w związku z:

  1. prawomocnym orzeczeniem kary bezwzględnej dyskwalifikacji za umyślne przewinienie dyscyplinarne;

  2. rażącym naruszeniem Statutu lub innych przepisów wewnątrzzwiązkowych, bądź zaniechaniem lub nienależytym wypełnianiem obowiązków członkowskich;

  3. wszczęciem przez organy ścigania w stosunku do takiej osoby postępowań karnych o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ściganych z oskarżenia publicznego;

  4. wszczęciem postępowania dyscyplinarnego przez organy związkowe za naruszenie norm etyczno-moralnych obowiązujących w sporcie piłki nożnej.


W dwóch ostatnich przypadkach możliwe jest również tymczasowe zawieszenie Prezesa PZPN.


Na zakończenie warto podkreślić, że wybór Prezesa PZPN to nie tylko kwestia sportowa, ale też prawna i organizacyjna, która realnie wpływa na funkcjonowanie całego związku. Chociaż procedura wyborcza jest jasno określona, to nazwisko przyszłego prezesa wciąż pozostaje niewiadomą. Kto już wkrótce obejmie tę prestiżową funkcję? Przekonamy się niebawem.

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Instagram
  • Linkedin
  • Facebook Basic Square
bottom of page